אין להמליץ לנשים מניקות על הפסקת הנקה אלא במקרים מועטים ומוגדרים; יש לתמוך באופן פעיל בהנקה ובבחירת ההורים להניק; ועל הרופאים לדאוג לסביבה תומכת הנקה בבתי החולים ובמרפאות. אלו רק חלק מההנחיות לרופאים שעולות מנייר עמדה של איגוד רופאי הילדים של ההסתדרות הרפואית.
זהו נייר העמדה הראשון של האיגוד שמעודד הנקה, והרוח העולה ממנו היא נחרצת באשר לנחיצותה לבריאות התינוק. במשרד הבריאות נוקטים אמנם במדיניות דומה, אך עד כה לא נוסחו קווים מנחים לרופאים בנושא זה. מדגיש את תפקידם החשוב של הרופאים, קורא להם להיות פעילים בנושא, ומספק מידע קליני מסייע.
"אין להמליץ על הפסקת הנקה, אלא אם ישנה התוויה ברורה", נכתב בפתח המסמך, ומוסבר כי "ישנן מעט מאד התוויות נגד הנקה — מוחלטות או זמניות". האיגוד אף מונה מצבים בריאותיים שבהם בכל זאת ניתן להניק, בהם: דלקת זיהומית של השד, כאבים מקומיים בפטמות, כאבי עומק בשד, נשאות של הפטיטיס B והפטיטיס C, שימוש בתרופות, בחומרי הרדמה, ואפילו עישון טבק ושימוש בסמים.

האיגוד אמנם ממליץ לאם המניקה להפסיק לעשן או לכל הפחות להפחית, אך מבהיר כי "סכנות היעדר ההנקה עולות על הסיכונים שבחשיפת התינוק לעשן ללא הנקה, ומכאן שאין להימנע מהנקה בשל עישון". בנוסף ממליצים באיגוד כי במצב שבו לא מפחיתים בעישון כדאי לתזמן אותו כך שיהיה סמוך פחות למועד ההנקה, וכך ישפיע פחות על חלב האם. בנוגע לצריכת סמים, באיגוד טוענים כי יש לשקול את יתרונות חלב האם כנגד החומרים שאליהם נחשף התינוק. יו"ר איגוד רופאי הילדים פרופ' שי אשכנזי הסביר כי "סמים לא פוסלים הנקה באופן גורף, והעניין תלוי ברקע ובנסיבות". לדבריו, "דווקא במקומות של עישון, צריכת סמים ותנאים סוציו־אקונומיים נמוכים — בולטת חשיבותה של ההנקה
גם מצבים שבהם שרוי התינוק, כמו פגות, צהבת, או מום מולד, אינם אמורים למנוע הנקה. במסמך מבהירים לרופאים כי אין לפרסם ולעודד שימוש בתחליפי חלב אם באופן גלוי או סמוי. בנוסף, הרופאים ממליצים על שאיבה ואחסון החלב, כאשר האם חוזרת לעבוד.

ההנקה נחוצה לבריאות התינוק

בהמשך מונה איגוד הרופאים את המצבים הרפואיים הבודדים שבהם אשה אינה יכולה להניק: כאשר הן נשאות HIV או חולות באיידס; כאשר הן עוברות טיפול כימותרפיה; כאשר הן עוברות טיפול ביוד רדיואקטיבי; וכאשר התינוק סובל מהמחלה המטאבולית התורשתית גלקטוזמיה. האיגוד מונה שני מצבים נוספים שבהם האשה נדרשת להפסיק להניק, אך רק באופן זמני: במצב של זיהום שחפת פעיל שמחייב הפרדה שלה מהתינוק, וכן במקרה של זיהום חיידק הברוצלה או פצעים על השד שמקורם בהרפס.
על פי המסמך, 88% מהילודים בישראל ניזונים מהנקה בלבד עד גיל חודש. בגיל חודשיים, רק מחצית ניזונים בלעדית מהנקה, ובגיל חצי שנה המספר צונח ל-20% בלבד. "לעומת זאת, תמיכה פעילה בהנקה על ידי הצוות הרפואי הוכחה כתורמת להעלאה משמעותית בשיעורי ההנקה", מסבירים באיגוד.

לטענת רופאי הילדים, יש צורך בצעדים פעילים של תמיכה ועידוד, לצד טיפול בקשיי הנקה מצד הצוות הרפואי. "ההנקה, לרבות הזנה בחלב אם, היא נושא מרכזי בבריאות הציבור, וצריכה להיות מוגדרת כאחד מיעדי הצוות הרפואי המטפל בילד", לא מספיקה ההצהרה העקרונית שההנקה היא התזונה המועדפת. יש לשים דגש על מתן תנאים מיטביים שיאפשרו לנשים להניק בבתי חולים ובמקומות ציבוריים, ושתהיה נגישות להנקה".

ארגון הבריאות העולמי (WHO) קבע כיעד את הגברת ההנקה והפחתת השימוש בתחליפי חלב אם. בארגון הבריאות ממליצים לאימהות להניק בחלב אם באופן בלעדי עד גיל שישה חודשים, ולשלב את ההנקה עם מזונות מוצקים עד גיל שנתיים. על פי הדו"ח, 135 מתוך 194 מדינות החלו לנקוט צעדים לצמצום השיווק והשימוש בתחליפי מזון בתינוקות. יעדו של הארגון: עד שנת 2025, מחצית מהתינוקות עד גיל חצי שנה ייהנו מתזונת הנקה בלעדית.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]