לפני כשנה הורה משרד הבריאות לשנות את ההנחיות והסיר את ההמלצה לכלול טיפול בחומץ, זאת בעקבות הפרסום ב-ynet שהבהירה שטיפול בחומץ לא רק שלא מועיל נגד ארס המדוזה, אלא עלול להחמיר את הכוויה. 

אבל בניגוד לשנים קודמות, בהן ההמלצה הייתה טיפול בחומץ, כעת השתנו כאמור ההמלצות הטיפוליות. הנחיות משדר הבריאות שונו אשתקד בעקבות פרסום הכתבה ב-ynet שהבהירה שטיפול בחומץ לא רק שאינו נגד ארס המדוזה אלא גם עלול לסכן ולהחמיר את הכוויה.

צילום: סמדר פישלר

לדברי ד"ר תמר לוטן, ביולוגית מביה"ס למדעי הים באוניברסיטת חיפה, "ההערכה שחומץ חומצי עשוי לפעול במנגנון בו הוא סותר לכאורה את מנגנון ארס המדוזה מתבססת על מדוזת הקופסה הקטלנית, שכבר שנים אינה פוקדת את ישראל. 

"חומץ או שתן אינם מנטרלים כלל את ארס החוטית הנודדת שמגיעה לישראל, ומחטי הארס הרבות משתחררות מזרועות המדוזה גם בנוכחות חומץ".

אבל כאן לא תמה הסכנה, שכן החומץ, בהיותו בעל חומציות גבוהה, יכול להחמיר את הכווייה הנוצרת כתוצאה מצריבת המדוזה ולהחמיר גם תגובה אלרגית בעקבות הצריבה.

שיטות בטוחות לטיפול בכוויה: 

הסירו את זרועות המדוזה שנדבקו לעור באמצעות מקל יבש. 

 שטפו את המקום במי ברז או במי ים צלולים שאינם מכילים חלקי מדוזה. 

בניגוד לחשש מפני התבקעות תאי הארס, שטיפה בזרם חזק תסיר במהירות את תאי המדוזה ותמנע התבקעות.  

בכווייה שנוצרת כתוצאה מארס המדוזה יש לטפל כבכל כווייה: כווייה מדרגה א׳ דורשת מריחת תכשיר דוגמתמשחה אנטיספטית לכוויות, הפועל לקירור האיזור ומניעת זיהומו, כוויות חמורות יותר דורשות פינוי לבית חולים.

 בכל מקרה של תגובה אלרגית קשה הכוללת קוצר נשימה נפיחות, כווייה היקפית המקיפה את כל הגפה, נפיחות בשפתיים או בלשון או הקאות מרובות- פנו בדחיפות למיון.

אם הינכם סובלים מתגובה אלרגית חמורה או אלרגיות, גשו לקבל טיפול במזרק אפיפן.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]