שנת 2018 הראתה כי מחירי הדירות בישראל ירדו - אבל בחלק מהערים נרשמה דווקא עלייה, וגם בחודשיים האחרונים המחירים החלו לטפס. סקירה שפרסם היום (א') אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, מעלה כי מחירי הדירות ירדו ברבעון הרביעי של השנה החולפת ב-0.8% לעומת הרבעון שקדם לו, כאשר בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017 חלה ירידה של 1.6%. 

נתונים אלה מחזקים את נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שפורסמו ביום ו' האחרון במסגרת מדד מחירי הדיור החודשי.

לפי הנתונים האלה, המחירים רשמו ירידה של 0.8% ברבעון האחרון וצניחה של 1.4% במהלך השנה כולה (בין נובמבר דצמבר 2017 לבין בנובמבר-דצמבר 2018).

עם זאת דווח, כי מחירי הדירות רשמו עלייה חודשית של 0.2% בחודשים נובמבר-דצמבר 2018 לעומת מדד אוקטובר-נובמבר 2018. 

אז באילו ערים ירדו המחירים ובאילו יישובים הם דווקא טיפסו? הסקירה של דנוס, המבוססת על שיטת העבודה שהייתה נהוגה באגף שומה שבמשרד המשפטים, כוללת דירות ארבעה חדרים חדשות ויד שנייה ב-16 ערים (תוך ניכוי מכירות מחיר למשתכן).

בסך הכל נותחו כ-2,930 עסקאות, המהוות עלייה של 5% לעומת הרבעון הקודם ושל כ-14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

ברמה שנתית, רק הערים הרצליה, חולון וירושלים רשמו עליות מחירים, כאשר כל יתר הערים למעט אשדוד (בה לא היה שינוי) הציגו ירידות מחירים. באשדוד המחירים נותרו במהלך השנה החולפת ללא שינוי, על 1.49 מיליון שקל. 

באדיבות YNET

"התאוששות עקבית בהיקף העסקאות בשוק הדיור"

בנוסף למגמות של השתנות המחירים בערים השונות, הסקירה מגלה הבדלים בין אזורים שונים בכל עיר, המבטאים את ההבדלים בין רמות המאפיינים הפיזיים של החלקים הללו וההבדלים ברמות הביקוש שלהן.

דנוס מציין כי ברבעון החולף, "נרשמה התאוששות מרשימה ועקבית בהיקף העסקאות בשוק הדיור, תוך המשך הדשדוש במחירים.

עליות המחירים של הרבון הקודם התחלפו בירידות מחירים ברבעון הנוכחי. עם זאת, חשוב לציין בעת הזו כי שנת 2018 הסתיימה בירידת מחירים. 

ירידה במחירי הדירות - עלייה בשכר הדירה

בתוך כך, מניתוח מדד מחירי הדיור עולה כי בעוד שמחירי הדירות ירדו - שכר הדירה התייקר ב-2018. המחיר הממוצע לשכירות בישראל עמד בסוף הרבעון האחרון של 2018 על 3,915 שקל - עלייה של 3.05% בהשוואה ל-2017. 

מחירי השכירות עלו באזור הדרום ב-3.95%. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]