צילום: ארכיון אשדוד נט

על פי היהדות הלנת המת אסורה ויש להביא לקבורה את הנפטר בהקדם האפשרי. כך נוהגים בחברה קדישא כבר שנים בניסיון לשמור על כבוד המת. במקרים בהם מדובר בנפטר ערירי, לו אין משפחה, מובא הנפטר לקבורה בהקדם. אך במקרים רבים עולה אינדיקציה כי ישנו קרוב משפחה כלשהו, שלא בטוח שהיה בכלל בקשר עם הנפטר - אך חברה קדישא מחויבת לנסות לאתר את הקרובים ולהודיע להם על הפטירה וסידורי הלוויה. 

באשדוד, בה קיימים הוסטלים רבים ומקרים לא מעטים של בודדים שהולכים לעולמם מבלי שיש אפשרות לאתר קרובים. עד לפני מספר שנים היו מביאים את הנפטרים לקבורה, דואגים לכל סידורי הלוויה ונותנים כבוד אחרון לנפטר. אלא שתביעות של בני משפחה נגד חברה קדישא באשדוד ונהלים לא ברורים של המשרד לשירותי דת, הובילו לכך שבמקרים רבים נפטרים בודדים לא מובאים למנוחה במשך ימים ארוכים.

במקרה שהגיע לידיעת אשדוד נט, אדם כבן 74 הלך לעולמו באחד ההוסטלים בעיר לפני חמישה ימים. בניסיון לברר אם לאיש ישנם קרובי משפחה, סיפרה אחת האחיות כי לפני מספר שנים ביקרה אותו אחותו - ככול הנראה תושבת חוץ. בחברה קדישא החלו בניסיון לאתר את האחות, אך ללא הצלחה. 

בדרך כלל במקרים דומים פונים בחברה קדישא לבית המשפט שיאשר את הקבורה, כך קרה בלא פחות מ-30 מקרים בשנה האחרונה. אך הפעם החליט בית המשפט להעביר את הכדור למגרש של המשרד לשירותי דת וביקש לפעול על פי נהליו. בינתיים הימים חלפו והנפטר עדיין לא הובא לקבורה. 

הבוקר התקבלה הפניה במערכת אשדוד נט, חמישה ימים לאחר פטירתו של תושב העיר - והוא עדיין לא הובא למנוחה. מערכת אשדוד נט פנתה למשרד לשירותי דת וביקשה לדעת מה הנהלים במקרים דומים. בעקבות פניית אשדוד נט הוכנס לתמונה היועץ המשפטי של המשרד, שפעל לפתור את הסוגיה ולהביא את הנפטר לקבורה עוד היום. גורם במשרד לשירותי דת עימו שוחחנו, סיפר כי חברה קדישא באשדוד נתבעה פעמים רבות בעבר במקרים דומים, ועל כן נזהרת שלא להיתבע שוב בעתיד. "בחברה קדישא עושים כל מאמץ להביא לקבורה נפטרים במהירות האפשרית מבלי להלין את המת", אמר אותו הגורם לאשדוד נט.

תגובת המשרד לשירותי דת: "קיבלנו את פניית ח"ק (חברה קדישא) אשדוד היום לאחר שהח"ק לא הצליחה לאתר קרובי משפחה של המנוח. ולאחר שהח"ק פנתה לבית המשפט כדי לקבל אישור להביא את המנוח לקבורה. מרגע קבלת הפניה במשרדנו אנו עושים מאמצים לאתר קרובי משפחה של המנוח להביא לידעתם על פטירתו וסידורי הלוויה אנו ניתן את ההנחיה המתאימה לח"ק בהקדם האפשרי".

בשעות הצהריים התקבלה ההוראה להביא את הנפטר לקבורה לאחר שכל הניסיונות לאתר קרובים עלו בתוהו. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]