ד"ר יחיאל לסרי ראש העיר יכול היה לשלוח את אנשי המקצוע בעירייה על מנת להציג את ההתנגדות לתכנית הבנייה ברובע ט"ו, אך הוא בחר לעשות זאת בעצמו וביקש לשנות את התכנית למתחם הצעירים ברובע ט"ו.

כזכור, התכנית המקורית הייתה להוסיף כ-700 יחידות דיור בלב רובע ט"ו במגדלי מגורים. התושבים יצאו למחאה, ולמרות ניסיונות העירייה לשכנע את התושבים כי התכנית טובה לרובע, ההתנגדות רק הלכה והחריפה. באחת מישיבות מועצת העיר בשנה שעברה, בעת הדיון על אישור העברת הקרקע למינהל מקרקעי ישראל, בלהט הדיון אמר לסרי כי אם יוכל הוא ייבנה אפילו יותר מ-700 יחידות דיור בפיסת הקרקע המדוברת.

סמוך לבחירות הדברים השתנו, לסרי הבין את מצוקת התושבים שמתגוררים במקום, ובפגישה שהתקיימה ממש לפני בחירות - הגיעו ראש העיר והתושבים להסכמה כי במקום ייבנו רק 200 יחידות דיור. בעיריית אשדוד מיהרו לשגר התנגדות לתכנית, שכבר אושרה עקרונית בועדה המחוזית ומוקדם יותר החודש התקיים הדיון בהתנגדויות שהוגשו.

כאמור, לסרי הופיע בפני הועדה ושטח בפניהם את נימוקי העירייה מדוע יש לצמצם משמעותית את התכנית. עוד הופיע בפני הועדה עופר צחר (התמודד בבחירות ביחד עם גלבר) כנציג התושבים.

"הוועדה שמעה את ראש העיר ובחנה את טענות המתנגדים", נכתב בפרוטוקל ההחלטות של הוועדה. עוד צוין בפרוטוקול כי "הרשות המקומית הציגה בפני הועדה חלופה סכמתית המצמצמת את מספר יח"ד ל- 200 .לעומת זאת, רשות מקרקעי ישראל הציעה מספר חלופות המצמצמות את היקף יח"ד ל- 550-500 יח"ד במצגת מנומקת". 

הדמיה: מקסים צ'רני סיקור הבניה החדשה באשדוד

במהלך הדיון בהתנגדויות עלו שתי סוגיות:

1. הטענה כי אין צורך במסחר בהיקף המוצע בתכנית מאחר והמסחר המאושר ברובע אינו בשימוש.

2. הטענה כי התכנון המוצע יצור הצללה על 11 בנייני מגורים ברחובות יעל ונעמי, ייצור הצללה עצמית על חלק מהמבנים ובמיוחד על מבנה ביה"ס ומבני גני ילדים וכן יצליל על השצ"פ המרכזי וכי ניתן להציע מיקום אחר של הייעודים השונים באופן שיטיב בהרבה את מצב ההצללה.

בעקבות סוגיות אלה, ועל מנת שתוכל לדון בהתנגדויות, הועדה המחוזית ביקשה מעורך התכנית להגיש לוועדה בדיקה פרוגרמטית
ותיעוד שימוש בפועל לשטחי המסחר הקיימים והמאושרים ברובע טו וברובעים הסמוכים לו. כמו כן על מגיש התכנית
להציע מספר חלופות תכנון, בליווי מודלים לבדיקת הצללה, שיציעו הקטנת השפעות ההצללה כאמור, לרבות חלופות
המצמצמות את מס' יח"ד בתכנית תוך שימת לב לעיבוי רובע טו' והוספת יח"ד באופן משמעותי ברובע, כפי שנאמר בפתיח
להחלטת הועדה.

לאחר קבלת החלופות (תוך חודשיים) תשוב הוועדה ותדון בהתנגדויות. בסיום מציינים בוועדה המחוזית: "הוועדה מציינת כי המיקום המרכזי של התכנית הינו אידאלי לעיבוי מרקם השכונה וליצירת מרחב איכותי ברובע".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]